Klasyka czy nowoczesność?

Dylemat, jaki może się pojawić przy urządzaniu hotelu dotyczy tego, czy ma być on miejscem przytulnym i bardziej domowym, czy może ma operować nowoczesnymi atrybutami. Tak naprawdę ciężko to jednoznacznie rozstrzygnąć. Wystrój jest z reguły zdeterminowany podejściem właścicieli prowadzących placówkę. Jeśli hotel przynależy do większej międzynarodowej sieci, zazwyczaj obowiązuje ścisła standaryzacja. Dotyczy ona nie tylko dekoracji i mebli w pokojach, ale wszystkiego, z czym ma styczność gość. Chodzi o to, by klient danej sieci czuł się tak samo bez względu na to, czy pojawił się w filii polskiej, niemieckiej czy francuskiej.

 

W takim układzie duża część używanych elementów może pochodzić z innego kraju i zostać wysłana z centralnego magazynu. Istnieje również opcja zlecenia produkcji mebli wedle ściśle określonego wzoru na miejscu, ale taki wariant jest droższy i rzadko stosowany. Dużo większą swobodę mają menadżerowie hoteli samodzielnych. Właściciel zleca zaprojektowanie wszystkich pomieszczeń, dekorator dobiera najlepsze meble i za jakiś czas obiekt zyskuje swój niepowtarzalny charakter.

 

Stylistyka (nowoczesna bądź tradycyjna) jest uwarunkowana różnymi czynnikami. Czasami to kwestia upodobań właściciela, który chce podzielić się z innymi swoją wizją estetyki wnętrz. Bywa również, że hotel jest osadzony w pewnym klimacie historycznym (na przykład został utworzony w dawnej posiadłości szlacheckiej) i to determinuje charakter mebli i całej reszty.